Kjer so štorklje, so doma dobri ljudje,
zato se krilate junakinje tudi letos vračajo na
naš zemljevid. Poleg stare znanke Bele bomo tokrat spremljali pot dveh
novih štorkelj, Kiki in Riki, ki bosta prvič zamahnili s krili proti Afriki.
Zato ne zamudite niti kilometra, spremljajte njihovo
potovanje do Afrike in nazaj ter si na krilih štorkelj razširite obzorja.

PREPOTOVANI KILOMETRI

Hitri kontakt ikona
HITRI
KONTAKT

SPOROČANJE OKVAR
(24 na dan)

01 230 40 02

NAČRTOVANI IZKLOPI

Vsi načrtovani izklopi

VSI KONTAKTI

VELIKO NOVEGA O POTOVANJU ŠTORKELJ

Projekt Leti, leti štorklja smo začeli leta 2019. Takrat smo dve štorklji prvič opremili z napravama GPS in jima sledili na njuni selitvi. Sledenje po interaktivnem zemljevidu nam daje čudovit vpogled v potek poti, postanke, izbor smeri  štorklje namreč potujejo v Afriko po različnih selitvenih poteh. Čeprav nas spremljanje štorkelj preko ekrana morda navdaja z občutkom lahkotnosti tega potovanja, pa se moramo zavedati, da je selitev najbolj nevarno obdobje v življenju štorkelj. Nevarnosti slabega vremena, neurij, daljnovodnih žic in stradanja so velike. To ni lagodno počitniško potovanje, še posebej za mlade štorklje. Zato držimo pesti za naše štorklje in veseli smo za prav vsako izmed njih, ko opazujemo njihove podvige.

BELA

Zadnji stik:

januar 2021

3000 km

Zadnja lokacija

Kairo

Belo spremljamo najdlje. Od "malih kril", ko je iz Matene na Ljubljanskem barju poleti 2019 prvič poletela proti toplim krajem. Prvo zimo je preživela v Šarm el Šejku, se spomladi začela vračati proti Evropi, a se je nato spet spustila na jug. Letošnjo zimo se je grela v Sudanu.

OTO

Zadnji stik:

oktober 2020

7627 km

Zadnja lokacija:

Čad

Ota smo začeli spremljati skupaj z njegovim bratcem Čarlijem in sestrico Lolo poleti 2020. Z Lolo sta iz Bevk hkrati poletela na pot. Žal pa tudi Oto, kot kaže, ni imel sreče pri prvi veliki preizkušnji. Nazadnje se nam je oglasil konec oktobra 2020. Od takrat smo vse do poletja upali, da je bil na območju brez signala GSM in da se bo skupaj z drugimi pticami spomladi premaknil ter nam tako dal vedeti, da je z njim vse v redu. Žal nismo prejeli nobenih novih podatkov od njega. Ker je Oto izginil v Čadu, na območju, kjer je smrtnost belih štorkelj statistično zelo visoka, žal sklepamo, da je tudi on poginil. Vzroka ni mogoče prevideti, verjetno gre za kombinacijo neprijaznih življenjskih razmer in človeške dejavnosti, lova na ptice. 

ČARLI

Zadnji stik:

oktober 2020

9488 km

Zadnja lokacija

Sudan

Čarli je po poletu iz Bevk uspešno začel selitev, preletel Rdeče morje in jadral vse do Sudana. Septembra 2020 pa smo opazili, da je z njegovo sledjo GPS nekaj narobe. Tilen Basle iz DOPPS-a se je lotil raziskave in s pomočjo sudanskega naravoslovnega fotografa našel Čarlija ter odkril razloge za njegov pogin. Čarli je bil ustreljen, našel pa ga je pastir kamel na brežini Wadi Muqaddam

LOLA

Zadnji stik:

november 2020

1566 km

Zadnja lokacija

Turčija

Lola je gnezdo v Bevkah zapustila hkrati z Otom. Pot sta začela skupaj, nato pa je Lola pohitela naprej. Ko je bila v Turčiji, smo opazili, da se njena lokacija ne spreminja, napetost oddajnika pa je padla, kar pomeni, da je ta v zaprtem prostoru. Bil je na Ministrstvu za kmetijstvo in gozdarstvo, kamor so ga prinesli z veterinarske fakultete. Tja so Lolo namreč prinesli najditelji, saj so jo našli z zlomljeno nogo, a ji zaradi poškodbe ni bilo več pomoči.

SREČKO

Zadnji stik:

januar 2020

2369 km

Zadnja lokacija:

Tunizija

Srečko je bil najbolj "samosvoj" med našimi štorkljami. Do zdaj je edini, ki je svojo pot v Afriko ubral čez Italijo, od tam pa čez Mediteran v Tunizijo. Za takšno pot naj bi se odločil le kak odstotek štorkelj iz vzhodne Evrope. Srečko je prelet morja uspešno prestal, v Tuniziji pa se je zapletel v plastično vrečko, kar je najverjetneje tudi vzrok njegovega pogina. Ornitologa iz DOPPS-a sta v Tuniziji našla njegove ostanke, njegovo napravo GPS pa prinesla nazaj v Slovenijo.

O PROJEKTU

Kako so k nam priletele štorklje?

V Elektru Ljubljana smo že vrsto let podporniki štorkelj, veličastnih ptic, ki so nepogrešljiv del naše naravne dediščine. Zato bomo tako kot lani tudi letos štorklje pospremili na pot do Afrike in spremljali vsak njihov zamah s krili. V sodelovanju z Društvom za opazovanje in preučevanje ptic Slo venije (DOPPS) smo tako na izbrane štorklje namestili telemetrijske naprave, s pomočjo katerih bomo opazovali njihovo potovanje v Afriko ter nazaj na interaktivnem zemljevidu. S tem bomo letos še obogatili podatke o prehranjevalnem habitatu in selitvah, ki nam koristijo pri skrbi za naše krilate sosede ter ohranjanju svetle prihodnosti narave in družbe.

Sodelovanje z DOPPS

Naš projekt ne bi bil mogoč brez nesebične strokovne pomoči ljubiteljev ptic iz Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS), neprofitne nevladne organizacije, ki si prizadeva za ohranjanje narave, varstvo okolja ter deluje na področju raziskovalne dejavnosti. DOPPS skrbi za varstvo ptic in njihovih življenjskih okolij ter s tem prispeva k ohranjanju narave, kar je pomembno za dobrobit celotne družbe. Svoje poslanstvo uresničujejo z naravovarstvenim, znanstvenoraziskovalnim, izobraževalnim in publicističnim delom, kamor že 20 let spada tudi koordiniranje nacionalnega cenzusa štorkelj. Prav zato nas še toliko bolj veseli, da bomo s skupnim projektom odkrili še neznane male skrivnosti velikih mojstric selitve.

logotip doppsikona 40let

ČASOVNICA

  • 14. julij 2021
    Opremljanje dveh mladičev v Zburah na Dolenjskem
  • Maj 2021
    Bela poleti do Nila, kjer preživi poletje
  • December 2020
    Bela prezimi v Sudanu
  • Oktober 2020
    Čarlijevo potovanje se konča v Sudanu, najverjetneje so ga ustrelili lovci. Tudi njegov brat Oto najverjetneje pogine na območju Čada
  • September 2020
    Lola zaradi zloma noge pogine v bližini Istanbula
  • 28. avgust 2020
    Trije mladiči z Ljubljanskega barja poletijo na jug
  • 10. julij 2020
    Na izbrane štorklje namestimo telemetrijske naprave
  • 17. marec 2020
    Bela zapusti Šarm el Šejk in poleti proti Izraelu
  • 1. oktober 2019
    Bela prispe v Šarm el Šejk, kjer tudi prezimi
  • 28. september 2019
    V TUNIZIJI NAJDEMO TRUPLO SREČKA, KI NAJ BI POGINIL ZARADI PLASTIČNE VREČKE
SMS pojavno okno slika

Vas obvestimo o izklopu?

Izpolnite spletni obrazec in o načrtovanih prekinitvah dobave elektrike na vašem merilnem mestu vas bomo brezplačno obveščali preko elektronske pošte ali sporočil SMS.

Prijavite se
Izredne razmere pojavno okno slika

Omejevanje porabe

Spoštovani uporabniki, obveščamo vas, da bo v skladu z razglašenimi izrednimi razmerami, prekinjena dobava električne energije uporabnikom na območju Elektra Ljubljana. Ure izklopov bodo objavljene na naši spletni strani, vsak dan od 21. ure dalje za naslednji dan. Prosimo vas, da spremljate spletno stran, kjer bodo objavljene tudi vse morebitne spremembe terminov odklopov, ki lahko nastanejo zaradi sprememb razmer v omrežju. Lahko pa se prijavite na brezplačno obveščanje o načrtovanih prekinitvah dobave elektrike na vašem merilnem mestu preko SMS sporočil ali elektronske pošte. V času izklopa ravnajte z električnimi napravami kot, da so pod napetostjo.

Zahvaljujemo se vam za razumevanje

Elektro Ljubljana

Več informacij