Napredna merilna infrastruktura (ang. Smart Meters) so osnovni gradniki »Pametnega omrežja«. S pomočjo natančnejšega merjenja pretokov električne energije in ostalih parametrov se lahko izvajajo različne dodatne storitve, tako za uporabnike omrežja kot ostale deležnike.
Elektro Ljubljana je do konca leta 2021 opremil že več kot 269.690 merilnih mest s števci, ki omogočajo daljinski zajem merilnih podatkov in ostale funkcionalnosti. Opremljanje merilnih mest uporabnikov se nadaljuje. Na območju pristojnosti podjetja je tako z napredno merilno tehniko opremljenih že 79 % merilnih mest.
Skladno s sprejeto Uredbo o ukrepih in postopkih za uvedbo in povezljivost naprednih merilnih sistemov električne energije bodo v sistem naprednega merjenja najkasneje do konca leta 2025 vključena vsa merilna mesta.
Pametni števec električne energije meri in beleži količino porabljene in proizvedene (za elektrarne) električne energije na merilnem mestu v 15 minutnih intervalih. Žal sama namestitev pametnega števca še ne omogoča vseh prednosti pametnega omrežja, pogoj za navedeno je vzpostavljena komunikacija med merilnim centrom in števcem. Po vključitvi števca v sistem daljinskega odbiranja, se števec avtomatično povezuje z merilnim centrom Elektro Ljubljana, kamor vsakodnevno pošilja merilne podatke. Uporabniku se tako mesečno zaračunava dejansko porabljena električna energija. Tudi spremljanje porabe za uporabnika postane zelo enostavno; preko spletnega portala Moj elektro so mu na voljo pretekli četrturni podatki o porabljeni energij in doseženi odjemni moči, kar je marsikateremu uporabniku v veliko pomoč pri optimizaciji porabe.
Včasih kljub uspešni prvotni povezavi med števcem in merilnim centrom pride do prekinitve le te. Za to so krive okvare na števcu oziroma motnje na omrežju. Motnje na omrežju povzročajo okvarjene električne naprave v gospodinjstvih ali električne naprave v gospodinjstvih, ki niso v skladu s standardi. V teh primerih so nekatere prednosti pametnega omrežja začasno onemogočene do njihove odprave.